Захист інтелектуальної власності

Найчастіше на підприємстві юрист виступає в усіх іпостасях: він і господарник, він і захисник у суді, і фахівець з податкового права, і, в реаліях сьогоднішнього дня, - часом і трохи патентний повірений, тобто спеціаліст в галузі інтелектуальної власності. На що ж необхідно звернути увагу юристу, коли потрібно розібратися: який же інтелектуальний капітал є на підприємстві і як він підкріплений документально? По суті, юридичний аудит об'єктів інтелектуальної власності (далі - ОІВ) - це перший крок до їхнього захисту. Аудит умовно можна розділити на 3 етапи:
1. визначаються ОІВ, які є в компанії: торговельні марки, фірмове найменування, промислові зразки, корисні моделі, об'єкти авторського права, ноу-хау тощо;
2. перевіряється юридичний статус даних об'єктів (наявність свідоцтв, патентів, договорів, ступінь їх захисту та терміни дії)
3. складається план дій щодо поліпшення охорони ОІВ, розробка цих документів, супровід укладення угод
 
Розглянемо конкретні ОІВ, які так чи інакше існують у всіх компаній на сьогоднішній день.
 
Фірмове найменування
 
Відповідно до Цивільного кодексу України юридична особа не має права використовувати комерційне (фірмове) найменування іншої юридичної особи.
Використання фірмового найменування без достатніх на те причин є також актом недобросовісної конкуренції, який порушує права власника і є підставою для відшкодування шкоди. Також у кодексі сказано, що право інтелектуальної власності на комерційне найменування є дійсним з моменту першого використання цього найменування та охороняється без обов'язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, чи є комерційне найменування частиною торговельної марки.
Однак, незважаючи на існування таких формулювань, все ж радимо реєструвати своє фірмове (комерційне) найменування в якості торгової марки, щоб у конкурентів не було передумов зареєструвати ТМ Вашої компанії у якості своєї.
 
Торгова марка
 
Торгова марка (вона ж бренд, вона ж логотип, вона ж товарний знак, вона ж рекламне гасло, вона ж фірмовий знак, вона ж слоган) - це позначення, здатне відрізняти товари та / або послуги одного виробника від аналогічних товарів і / або послуг іншого виробника (згідно з буквою закону).
Торговельною маркою може бути: фірмове (комерційне) найменування компанії, назва лінійки продукту, сам продукт, вид послуги, назва сайту та т.п. На початку діяльності компанії, поки бренд не розкручений, мало хто з конкурентів буде вкладати свої гроші в реєстрацію Вашої ТМ. Але як тільки компанія почне отримувати з цього прибуток, тут же знайдеться конкурент, який зареєструє торговельну марку як свою. Тому як для власника компанії, так і для юриста компанії буде дешевше і простіше зареєструвати торгову марку, ніж потім доводити свої права в судовому порядку.
 
Авторське право
 
До об'єктів авторського права відносяться:
- Літературні та художні твори (романи, поеми, статті та інші письмові твори; лекції, промови, проповіді та інші усні твори; драматичні музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні, інші сценічні твори; музичні твори; аудіовізуальні твори, твори живопису, архітектури , скульптури та графіки; фотографічні твори, твори прикладного мистецтва; ілюстрації, карти, плани, ескізи і пластичні твори, що стосуються географії, топографії, архітектури або науки; переклади, адаптації, аранжування або інші переробки літературних або художніх творів; збірники творів, якщо вони по збірці або впорядкування їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності);
 - Комп'ютерні програми;
- Компіляції даних (баз даних), якщо вони по збірці або впорядкування їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності
- Інші твори;
У процесі діяльності підприємства завжди виникають об'єкти інтелектуальної власності, просто не всі надають цьому значення, а саме:
- Якщо Ви замовили розробку сайту іншій компанії, або дизайн сайту, буклету, фірмового стилю і т.п., то Вам необхідно укласти договір замовлення з передачею Вам згодом всіх майнових прав, оскільки відповідно до п. 2 ст. 430 Цивільного кодексу України: «майнові права інтелектуальної власності на об'єкт, створений за замовленням, належать творцеві цього об'єкта та замовникові спільно, якщо інше не зазначено в договорі».
- Якщо у Вас працюють дизайнери, програмісти, копірайтери та інші особи творчих професій, то з ними також необхідно укласти трудові договори, в яких необхідно вказувати, що всі майнові права передаються роботодавцю. Крім того, всі завдання по розробках такого роду повинні бути здійснені суто за технічним завданням та прийняті за актами прийому-передачі. Крім того, Ви повинні ще виплатити автору авторська винагорода, яка не може входити в заробітну плату. Якщо таких документів немає, то згідно п. 2 ст 429 Цивільного кодексу України: «Майнові права інтелектуальної власності на об'єкт, створений у зв'язку з виконанням трудового договору, належать працівникові, який створив цей об'єкт та юридичній або фізичній особі, де або в якої він працює, спільно, якщо інше не зазначено в договорі ».
- Стосується це і куплених фотографій, статей, сценарію і т.п. Ви повинні або укласти договір про повну передачу Вам майнових прав, або укласти Ліцензійний договір, в якому обумовити істотні умови даного договору
Пам'ятайте, всі майнові авторські права, які не вказані в договорі, вважаються не переданими згідно Закону України «Про авторські права та суміжні права».
Також хочу розглянути можливість реєстрації авторських прав. Як відомо, права автора виникають з моменту створення його твори і не вимагають обов'язкової державної реєстрації. Ця юридична норма створює досить небезпечну ілюзію у багатьох авторів, а часом і у юристів, про те, що реєстрація авторського права - це абсолютно непотрібна процедура.
 
Однак, Свідоцтво про реєстрацію авторських прав служить для наступних цілей:
1. Фіксація дати створення твору;
2. Депонування Вашого авторського матеріалу, оскільки разом із заявою Ви надаєте зразок Вашої творчості
Після проведення процедури реєстрації прав автору видається свідоцтво. Порядок реєстрації та розміри зборів за державну реєстрацію прав та на твори науки, літератури і мистецтва затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1756.
 
Суміжні права
 
Також поряд з авторськими правами необхідно пам'ятати про суміжні права, як то: права на виконання, фонограми, відеограми, програми (передачі) організацій мовлення.
Якщо Ви хочете використовувати при відкритті сайту або при переході зі сторінки на сторінку якийсь музичний твір, то необхідно укладати договір на надання Вам не тільки авторських прав, а й суміжних прав. Відносно музичного твору - це права на фонограму і на виконання даного твору.
 
Промисловий зразок
 
Промисловий зразок - це, по суті, естетичний вигляд оточуючих Вас речей
Візуально сприймається покупцем вигляд виробу багато в чому визначає його споживчі уподобання.
Як промисловий зразок можуть бути зареєстровані, наприклад, різні етикетки, упаковки продукції об'ємний вид продукції (наприклад, парфумерний флакон, різні варіанти пляшкових виробів) та інше
 
Призначення патенту на промисловий зразок - забезпечити захист прав законних власників дизайнерського рішення від його несанкціонованого використання.
 
Ми розглянули деякі об'єкти інтелектуальної власності, які можливо ідентифікувати залежно від цілей, завдань і специфіки діяльності компанії. Однак в силу реалій сьогоднішнього дня, у кожної компанії є сайт і його захист також є необхідною. Тому на цьому питанні є сенс трохи зупинитися.
 
Сайт
 
Сайт сам по собі, як готовий продукт в цілому, є «складним» об'єктом авторського права. Рекомендується реєструвати сайт, виділяючи окремі об'єкти. Зазвичай в сайті можна виділити кілька ОІВ:
- Торгова марка (назва сайту, компанії, слоган);
- Дизайн сайту;
- Програмна частина сайту;
- Фотографії, авторські тексти.
Як вже було сказано раніше, об'єкти авторського права охороняються з моменту створення і не вимагають обов'язкової державної реєстрації. Однак в інтересах автора або особи, якій автор передав права, максимально подбати про те, щоб забезпечити докази приналежності прав на випадок виникнення спорів. Тут необхідно дивитися конкретно кожен випадок і приймати рішення про кроки, які можна вжити для захисту сайту. Можливо, це будуть договори з працівниками, можливо, договори замовлення з передачею прав, а можливо, і реєстрація авторських прав.
Ми розглянули загальний алгоритм проведення аудиту інтелектуальної власності. Природно, в кожній компанії є своя специфіка, яку треба враховувати при проведенні такого роду аудиту.

Читайте также:

  Захист від підробок : Майже половина продуктів, які продаються в Україні - підробка
Госпотребінспекція Україна оприлюднила дані нової перевірки продуктів харчування. Фахівці заявляють, що майже половина продуктів, які продаються в Україні - підробка. Основні претензії - консерванти в згущеного молока, пальмова олія в сирі, надлишок ... >>>>>>

  Захист від фальсифікату : Продукти харчування, куплені на стихійних ринках, можуть виявитися підробкою
Виробники продукції, прагнучи захистити покупців від фальсифікаторів, вдаються до особливих відмінностей в упаковці. Елементи захисту можуть використовуватися самі різні: наприклад, дизайн етикеток, забарвлення і форма пробок, наявність голограм і ... >>>>>>

  Захист від фальсифікату : Половина продуктів харчування в московських магазинах - підробки!
За даними Департаменту споживчого ринку Москви, майже половина продуктів харчування в московських магазинах - підробки. Після фактичного скасування Росторгінспекціі і зникнення інституту товарознавців стежити за якістю продуктів харчування просто ... >>>>>>

  Найчастіше фальсифікують молочні продукти
За статистикою, тільки чверті киян вдається відшкодувати збиток за неякісний товар. На жаль, не всі покупці знають закон і можуть правильно його відстоювати і, що ще гірше, не беруться цього робити. Адже страшних випадків навіть у столиці вистачає ... >>>>>>

  Український спирт не витримує конкуренції
Український спирт не витримує конкуренції
Перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій КЛЮЄВ розкритикував керівництво Мінагрополітики та концерну «Укрспирт» за бездіяльність у наведенні порядку у ... >>>>>>

Отзывы наших клиентов

Долго выбирали охранную компанию, чтобы поставить наш дом возле Вышгорода на сигнализацию и пультовую охрану. Обзванивали и уточняли условия. Лучшее предложение на рынке было у /Безпека Сервис/. Менеджер подробно объяснил все этапы установки и подключения, подключили нас быстро и теперь мы под охраной. Большое спасибо!

Алексей В.

Безпека Сервис базируется в Вышгороде, поэтому обратились к ним сразу, чтобы поставить квартиру на сигнализацию. Эту фирму посоветовали знакомые. Поставили все необходимое оборудование, сделали все качественно и оперативно. Уже полгода квартира на сигнализации. В отпуск ездили зная, что квартира под охраной. Рекомендуем

Елена К.

Користуємось послугами Безпека Сервіс вже більше шести років. Все дуже чітко з першого дня. Підключили сигналізацію - і маємо спокій. Є впевненість, що наш будинок під охороною і спокійно можемо залишити його на довгий термін. Вже декілька наших друзів теж скористалися нашою рекомендацією і не пошкодували. Дякуємо за Вашу роботу і рекомендуємо!

Олександр Л.